Αυτός ο εναλλακτικός τρόπος τοκετού απευθύνεται σε γυναίκες που θα ήθελαν να ακολουθήσουν μια πιο φυσική διαδικασία τοκετού μέσα σ’ έναν ζεστό χώρο, ο οποίος αποπνέει σπιτική οικειότητα και απομακρύνεται από τα κλασσικά πρότυπα του νοσοκομείου. Παράλληλα δεν γίνεται καμία έκπτωση στην ασφάλεια τόσο της εγκύου όσο και του παιδιού.
Στα πλεονεκτήματα συγκαταλέγονται η θετική επίδραση του χώρου στην ψυχολογία της εγκύου, η δυνατότητα μετακίνησης της στο χώρο όπου μπορεί να απολαύσει όλες εκείνες τις ανέσεις που θα απολάμβανε και στο σπίτι της, η μη χρήση φαρμάκων (όσο όλα εξελίσσονται φυσιολογικά) και η αδιάκοπη παραμονή του νεογέννητου με την μητέρα του από την πρώτη στιγμή της γέννησής του.
![Τοκετός «σαν στο σπίτι» 1 Τοκετός σαν στο σπίτι](https://drraptis.gr/wp-content/uploads/2023/01/toketos-san-sto-spiti-1024x683-1-770x535.jpg)
![Τοκετός «σαν στο σπίτι» 2 Ioannis Raptis](https://drraptis.gr/wp-content/uploads/2018/11/drraptis-cv-image.jpeg)