Η ρομποτική χειρουργική αποτελεί την πιο σύγχρονη, αποτελεσματική και ασφαλή μέθοδο αντιμετώπισης γυναικολογικών χειρουργικών προβλημάτων, με αδιαμφισβήτητα πλεονεκτήματα για την ασθενή αλλά και τον γιατρό.
Ο εξειδικευμένος χειρουργός χειρίζεται μέσω μιας κονσόλας ειδικούς, ευέλικτους ρομποτικούς βραχίονες, οι οποίοι πραγματοποιούν και την πιο απαιτητική επέμβαση με απαράμιλλη ακρίβεια μέσω πολύ μικρών οπών.
Η ρομποτική χειρουργική συνδυάζει και μεγιστοποιεί με τον τρόπο αυτό τα πλεονεκτήματα των ανοιχτών χειρουργείων (τρισδιάστατη εικόνα του χειρουργικού πεδίου, ευελιξία κινήσεων) με αυτά των λαπαροσκοπικών – ενδοσκοπικών επεμβάσεων (απουσία τομών, ακρίβεια κινήσεων, ελάχιστη επιβάρυνση της ασθενούς), αποτελώντας έτσι την κορυφαία χειρουργική μέθοδο παγκοσμίως.
![Ρομποτική χειρουργική 1 Ρομποτική χειρουργική](https://drraptis.gr/wp-content/uploads/2023/01/rompotiki-xirourgiki-lg-1.jpg)
![Ρομποτική χειρουργική 2 Ioannis Raptis](https://drraptis.gr/wp-content/uploads/2018/11/drraptis-cv-image.jpeg)